به کمک نیاز داری؟
فهرست
استان خراسان جنوبی

فرصتهای کارآفرینی در استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی ۱۵۱٬۱۹۳ کیلومتر مربع وسعت دارد که از این نظر سومین استان ایران است.۵ درصد وسعت این استان را عرصه‌های طبیعی در بر می‌گیرد که از این میزان، ۲۲٫۷ درصد بیابانی، ۶۳٫۳ درصد مراتع بیابانی، ۷٫۲ درصد مراتع خوب و متوسط و ۶٫۸ درصد جنگلی است. این استان دارای پتانسیل بالایی در بخش معادن می‌باشد. بر اساس سرشماری سال 1395، جمعیت آن برابر با 768,898 نفر می‌باشد و از این نظر بیست و هشتمین استان کشور است. استان خراسان جنوبی در شرق ایران واقع شده و مرکز آن، شهر بیرجند است.

استان خراسان جنوبی، دارای 11 شهرستان، 25 بخش، 61 دهستان و 28 شهر است. این استان بر اساس مصوبه تقسیم استان خراسان به سه استان در سال 1382 تاسیس شده و پس از آن در سال 1385 فردوس به سایر شهرهای استان ملحق شده و نهایتا در سال 1392 با پیوستن طبس به این استان تعداد شهرستانهای این استان به 11 عدد رسید.

مزیت های منطقه

مزیت های استان خراسان جنوبی با در نظرگرفتن شرایط و اوضاع اقلیمی و جغرافیایی در 3 بخش صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات به شرح زیر می باشد:

صنعت و معدن:

 • مزیت در ایجاد واحد های صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط با محصولاتی نظیر زرشک، زعفران و پسته: باتوجه به آب و هوای خشک این منطقه و وجود باغات پسته، زرشک و کشت زعفران، امکان ایجاد واحد های تبدیلی این 3 محصول مهم صادراتی چه برای عرضه داخلی و چه خارجی فراهم می باشد.
 • مزیت در ایجاد واحد های صنایع تبدیلی و تکمیلی لبنی و وابسته به دامپروری: مجاورت با استان خراسان رضوی با جمعیت بالا، امکان رفع نیازمندی فرآورده های لبنی آن توسط خراسان جنوبی را ممکن می سازد.
 • مزیت نسبی در ایجاد واحدهای فرآوری کرم ابریشم و صنایع تبدیلی آن: پرورش کرم ابریشم توسط واحد های کوچک خانگی امکان پذیر است و پیشنهادی برای بانوان خانه دار چه در محیط روستا و حتی شهری می باشد.
 • مزیت نسبی در ایجاد صنایع وابسته به معادن کانی های فلزی و غیرفلزی: این استان دارای مزیت معادن فلزی و غیر فلزی می باشدکه می توان واحد های تبدیلی مانند کارخانه های سنگ بری و پرداخت و … را ایجاد نمود.

کشاورزی:

 • مزیت نسبی در تولید محصولات باغی شامل پسته و زرشک: آب و هوای خشک و گرم مناسب ایجاد باغات پسته و زرشک می باشد که هردو دارای بازار بسیار پر رونق در داخل و خارج می باشند.
 • مزیت نسبی در تولید محصول زغفران و پنبه: تولید زعفران بسیار سودآور است که از آن تحت عنوان طلای طبیعی یاد می شود. زعفران تولیدی این استان مانند زعفران قائنات شهرت خوبی دارد.
 • مزیت نسبی در دامداری و دامپروری: توسعه واحد های دامداری جدید و به روز باتوجه به اقلیم خشک این منطقه مهم است تا با مشکلاتی نظیر کم آبی یا نبود علوفه مواجه نشوند.

خدمات:

 • وجود پتانسیل و مزیت نسبی در ارائه خدمات مرزی و بازرگانی با کشور افغانستان: هم مرزی با این کشور امکان ارائه خدمات به بازرگانان و افراد وابسته به صنعت حمل و نقل را فراهم نموده است. لازم به ذکر است که این استان دارای منطقه ویژه اقتصادی است که می توان خود بستری برای رشد فعالیت های خدماتی وابسته تجارت شود.

اولویت سرمایه گذاری صنعتی در بخش صنایع کوچک تبدیلی در استان

 1. قطعه بندی، بسته بندی و انجماد گوشت قرمز و مرغ
 2. کشتارگاه صنعتی دام و طیور
 3. بسته بندی تخم مرغ و بلدرچین
 4. فرآوری و بسته بندی زعفران ، زرشک ، زیره و عناب
 5. تولید و بسته بندی عرقیات، اسانس و عصاره گیاهی
 6. احداث سردخانه کنترل اتمسفریک C.A و زیر صفر
 7. انبار سرد نگهداری محصولات کشاورزی
 8. درجه بندی و بسته بندی و فرآوری انواع میوه جات
 9. 9- فرآوری و بسته بندی خرما
 10. درجه بندی و بسته بندی و فرآوری انواع سبزی، صیفی و محصولات گلخانه ای
 11. درخصوص کود زیستی (بیولوژیک) استعلام و هماهنگی با دفتر امور صنایع کشاورزی ضروری می باشد.
 12. درخصوص کود های آلی (بجز ورمی کمپوست) براساس نیاز استان و با در نظر گرفتن واحدهای در دست احداث و میزان مواد اولیه در استان جزء اولویت ها است.
 13. طرح های صنایع تبدیلی در مناطق ویژه اقتصادی با تاکید بر صادرات (در صورت فعال بودن منطقه ویژه بیرجند)
 14. طرح های صنایع تبدیلی در شهرستان هایی که بیش از 60% پیشرفت فیزیکی دارند.
 15. توسعه و تکمیل زنجیره های تولید صنعت طیور با هماهنگی کارگروه زنجیره مذکور
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *