به کمک نیاز داری؟
فهرست
استان کردستان

فرصتهای کارآفرینی در استان کردستان

استان کردستان یکی از استان‌های ایران به مرکزیت شهر سنندج است که در غرب کشور واقع شده‌است. استان کردستان ۲۸٬۲۰۰ کیلومتر مربع معادل ۱/۷٪ مساحت کل کشور ایران وسعت دارد. این استان در دامنه‌ها و دشت‌های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته است. در غرب استان میزان بارش ها بیشتر از سایر نقاط است. فصل تابستان کمترین بارش ها را دارد.

هوای استان در تابستان گرم و زمستان آن سرد می‌باشد. کردستان به دلیل آب وهوای منحصر به فردش پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد. آب و هوای خاص کردستان باعث وجود و مهاجرت انواع پرندگان به آن شده است؛ علاوه بر آن به دلیل وجود کوهستان و هوای کوهستانی آن برای پرورش زنبور عسل مناسب می‌باشد.

استان کردستان از شمال به استان های آذربایجان غربی و زنجان، از جنوب به کرمانشاه و از شرق به همدان محدود شده است. این استان با مرز مشترك 227 کیلومتری با عراق، قابلیت دسترسی سریع به بازارهای دیگر از جمله سوریه، ترکیه، اردن و کوتاه ترین مسیر تا دریای مدیترانه راداراست. سه بازارچه فعال مرزی و مرز رسمی باشماق، مریوان و سیران بند بانه جهت صادرات و واردات کالا از کردستان عراق (با جمعیتی بالغ بر 5 میلیون نفر)،موقعیت اقتصادی مناسبی را برای این استان ایجاد کرده است.

مزیت های منطقه

مزیت های استان کردستان با در نظرگرفتن شرایط و اوضاع اقلیمی و جغرافیایی در 3 بخش صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات به شرح زیر می باشد:

صنعت و معدن

 • مزیت در وجود ظرفیت های معدنی و معادن سنگ های تزئینی و نما، آهن، طلا، منگنز و ایجاد صنایع وابسته به آنها: ایجاد واحدهای تبدیلی و پرداخت مانند کارگاههای طلاسازی، برش سنگ و … که ارزش افزوده ماده خام را چند برابر می نماید.
 • مزیت نسبی در احداث نیروگاه های آبی کوچک.
 • مزیت نسبی در فرآوری و صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و دامی: باتوجه به نزدیکی به مرز عراق، امکان عرضه محصولات فرآوری شده به خوبی فراهم می باشد.

کشاورزی

 • مزیت نسبی در تولید محصولات باغی نظیر انگور آبی، انگور دیم، سیب، گردو، توت فرنگی: آب و هوای خنک و خاک حاصلخیز امکان پرورش این محصولات پر طرفدار را فراهم ساخته است.
 • مزیت نسبی در تولید سیب زمینی و یونجه: تولید یونجه بسیار مهم است چراکه امکان تهیه علوفه ی صنعت دامداری و دامپروری این استان و کشور را فراهم می آورد.
 • مزیت نسبی در دامداری و دامپروری: توسعه واحدهای دامداری جدید و به روز باتوجه به اقلیم این منطقه مهم است تا بتوان بازدهی بالا هم در تولید و هم در سودآوری را به همراه داشت.
 • مزیت در توسعه و کشت گلخانه ای: امروزه کشاورزی در مناطق گوناگون آب و هوایی به صورت صنعتی و علمی در حال گسترش است تا بتوان گونه های بهتر را در شرایطی مطلوبتر پرورش داد. فضای گلخانه فضایی است مناسب برای تولید طیف وسیعی از محصولات کشاورزی در محیطی قابل کنترل و برنامه ریزی.
 • مزیت نسبی در پرورش و تولید ماهیان سردآبی به ویژه قزل‌آلای رنگین‌کمان و آبزی پروری: پرورش و عرضه ماهیان سردآبی به دلیل وجود بازار بسیار خوب در داخل و همجواری با کشور عراق فرصت بسیار ویژه ای می باشد.

خدمات

 • وجود پتانسیل و مزیت نسبی در ارائه خدمات مرزی و تبادل بازرگانی با کشور عراق: همجواری با کشور عراق، ارائه خدمات به بازرگانان و وابستگان این صنعت مانند صنعت حمل و نقل می تواند موجب سودآوری شود. فعالیت های پیشنهادی مواردی مانند ارائه خدمات اقامتی، رفاهی و … می باشد.
 • مزیت نسبی در فعالیت های مرتبط با گردشگری با وجود جاذبه های طبیعی و ایجاداقامتگاه های سنتی بومی.
  آب و هوا و جاذبه های طبیعی و تاریخی این استان، سالانه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می نماید که می توان با ارائه خدمات مرتبط با آنها به کسب سود پرداخت.

اولویت سرمایه گذاری صنعتی در بخش صنایع کوچک تبدیلی در استان

 1. قطعه بندی، بسته بندی و انجماد گوشت قرمز و مرغ و آبزیان
 2. فرآورده های گوشتی و غذاهای آماده
 3. کشتارگاه صنعتی دام
 4. انواع فرآورده های لبنی نوین یا بسته بندی های جدید با نگاه صادرات
 5. بسته بندی تخم مرغ
 6. بسته بندی عسل
 7. درجه بندی و بسته بندی و فرآوری انواع سبزیجات، میوه جات، صیفی جات و محصولات گلخانه ای
 8. بسته بندی حبوبات و خشکبار و غلات
 9. احداث سردخانه کنترل اتمسفریک C.A و زیر صفر
 10. درجه بندی و بسته بندی گیاهان داروئی
 11. پودر عصاره مالت
 12. درجه بندی و بسته بندی و فرآوری توت فرنگی
 13. خشک كردن ذرت
 14. بسته بندی قارچ
 15. انبارهای سرد نگهداری محصولات کشاورزی
 16. درخصوص کود زیستی ( بیولوژیک ) استعلام و هماهنگی با دفتر امور صنایع کشاورزی ضروری می باشد.
 17. درخصوص کود های آلی ( بجز ورمی کمپوست )بر اساس نیاز استان و با در نظر گرفتن واحدهای در دست احداث و میزان مواد اولیه در استان جزء اولویت ها است.
 18. طرح های صنایع تبدیلی در مناطق ویژه اقتصادی با تاکید بر صادرات ( در صورت فعال بودن منطقه ویژه بانه)
 19. طرح های صنایع تبدیلی در شهرستان هایی که بیش از 60% پیشرفت فیزیکی دارند.
 20. توسعه و تکمیل زنجیره های تولید صنعت طیور با هماهنگی کارگروه زنجیره مذکور
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *