به کمک نیاز داری؟
فهرست
استان سمنان

فرصتهای کارآفرینی در استان سمنان

استان سمنان یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر این استان، شهر سمنان است. استان سمنان با مساحت 97491 کیلومتر مربع هفتمین استان پهناور کشور با جمعیتی برابر 702360 نفر می باشد.

این استان به خاطر موقعیت جغرافیایی، اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی و محدودیت‌ های آب و خاک، از موقعیت کشاورزی مطلوبی برخوردار نیست. تنها دو درصد از کل مساحت استان زیر کشت آبی و دیم است. عمده‌ترین محصولات این استان را گندم، جو، سیب زمینی، پنبه (وش) بومی و ورامینی، یونجه، اسپرس، شبدر، چغندرقند و پسته تشکیل می‌دهند. از لحاظ دامداری این منطقه به علت دارا بودن مراتع از وضعیت نسبتا خوبی برخورداراست.

استان سمنان با 5/5 میلیون هکتار مرتع و 2/5 میلیون واحد دامی یکی از قطب‌های دامپروری کشور به شمار می‌آید. استان سمنان از مراکز قابل توجه صنایع دستی و از قطب‌های صنعتی کشور به شمار می‌رود. دراین استان انواع صنایع دستی نظیر قالی بافی، گلیم بافی، نمد مالی، سرامیک و سفال سازی و … وجود دارد.استان سمنان از مراکز قابل توجه صنایع دستی کشور است.

در این استان انواع صنایع دستی نظیر قالیبافی، گلیم بافی، نمدمالی، سرامیک و سفالسازی و… وجود دارد که هر یک از آن‌ها سوغاتی گرانقدربرای بازدیدکنندگان از استان به شمار می‌آیند. این استان از نظر وسعت 4 برابراستان تهران است. استان سمنان هم اکنون دارای هشت شهرستان است که عبارتند از : سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، آرادان، میامی و سرخه.

این استان از شمال به استان های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از جنوب به استان های یزد و اصفهان، از مشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به استان های تهران و قم محدود است. در طیسالیان گذشته میزان شهرنشینی در این استان رو به افزایش بوده و به همین نسبت مناطق روستایی خالی از سکنه شده است.

مزیت های منطقه

مزیت های استان سمنان با در نظرگرفتن شرایط و اوضاع اقلیمی و جغرافیایی در 3 بخش صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات به شرح زیر می باشد:

صنعت و معدن:

 • مزیت در تولید کرومیت و ذخایر عظیم زئولیت با کیفیت مناسب: ذخایر معدنی منحصر به فرد در این استان، امکان ایجاد واحد های اکتشاف و تبدیلی در این رابطه را فراهم می آورد.
 • مزیت در تولید سولفات سدیم.
 • مزیت در تولید ذغال سنگ.
 • دارا بودن مقام اول ذخایر گچ کشور: معادن گچ این استان و ماده استخراج شده از آنها در تمام کشور مشهور است. می توان با افزایش توان و کیفیت واحد های تولیدی، عرضه داخلی بیشتر و صادراتی داشت.
 • مزیت نسبی در وجود ظرفیت های معدنی و معادن ذغال سنگ، مرمریت، مس، بوکسیت، کرومیت، فلدسپات: ایجاد واحد های تبدیلی سنگ های مرمریت که استفاده های تزئینی دارند تحت عنوان کارخانه های سنگ پیشنهاد می شود.

کشاورزی:

تنوع بخشی به فعالیت های کشاورزی از طریق توسعه کشت گلخانه ای و کشت گیاهان دارویی: با توجه به عدم امکان کشاورزی به روش معمول در این استان باید دنبال راه های جایگزین بود.​ امروزه کشاورزی در مناطق گوناگون آب و هوایی به صورت صنعتی و علمی در حال گسترش است تا بتوان گونه های بهتر را در شرایطی مطلوب تر پرورش داد. فضای گلخانه فضایی است مناسب برای تولید طیف وسیعی از محصولات کشاورزی در محیطی قابل کنترل و برنامه ریزی. با کشت گیاهان دارویی می توان بازار داخلی را در دست داشت. این نکته را باید دانست که بازار این محصول در سراسر جهان پرطرفدار می باشد.

اولویت سرمایه گذاری صنعتی در بخش صنایع کوچک تبدیلی در استان سمنان

 1. انواع فرآورده های لبنی نوین یا بسته بندی های جدید با نگاه صادرات
 2. انواع فرآورده های گوشتی مخصوصا بابسته بندی های جدید با نگاه صادرات
 3. قطعه بندی، بسته بندی و انجماد گوشت قرمز و مرغ
 4. بسته بندی تخم مرغ
 5. ایجاد کارگاه آج ،موم، زنبورعسل و بسته بندی عسل
 6. کشتارگاه صنعتی دام سبک و سنگین
 7. کشتارگاه طیور
 8. احداث سردخانه کنترل اتمسفریک C.A و زیر صفر
 9. پسته پاک كنی، بسته بندی و فرآوری پسته برپایه صادرات
 10. فرآوری و بسته بندی انواع میوه و سبزیجات ( انگور، انار و …)
 11. فرآوری و بسته بندی انواع خشکبار و آجیل
 12. روغن کشی ازدانه های روغنی ( زیتون و آفتابگردان)
 13. تولید و بسته بندی انواع گیاهان داروئی، اسانس و افزودنی های طبیعی غذایی
 14. فرآورده های نوین گوجه فرنگی و توسعه و تجهیز واحد های موجود
 15. تولید کمپوست
 16. انبارهای سرد نگهداری محصولات کشاورزی
 17. تولید و بسته بندی زعفران بر پایه صادرات
 18. در خصوص کود زیستی ( بیولوژیک ) استعلام و هماهنگی با دفتر امور صنایع کشاورزی ضروری می باشد.
 19. در خصوص کود های آلی ( بجز ورمی کمپوست )بر اساس نیاز استان و با در نظر گرفتن واحدهای در دست احداث و میزان مواد اولیه در استان جزء اولویت ها است.
 20. طرح های صنایع تبدیلی در مناطق ویژه اقتصادی با تاکید بر صادرات ( در صورت فعال بودن منطقه ویژه گرمسار)
 21. طرح های صنایع تبدیلی در شهرستان هایی که بیش از 60% پیشرفت فیزیکی دارند.
 22. توسعه و تکمیل زنجیره های تولید صنعت طیور با هماهنگی کارگروه زنجیره مذکور
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *